Laboratorium jest podjednostką Centrum Biologii Molekularnej i Biotechnologii

działającego na Wydziale Biologii US przy ul. Wąskiej 13 w Szczecinie (www.wb.usz.edu.pl/cbmib; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. )

Prowadzi prace naukowo – badawcze w zakresie biologii środowiskowej (anatomia roślin, ichtiologia, karpologia, lichenologia, morfologia roślin, mykologia, palinologia, taksonomia roślin)  z wykorzystaniem mikroskopii elektronowej i świetlnej oraz wysokosprawnej chromatografii cieczowej - HPLC.

Kierownik laboratorium – dr Magdalena Bihun

Kontakt: tel. 91 577 09 44, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Laboratorium posiada nowoczesną aparaturę naukowo-badawczą – w tym m.in.:

- mikroskop elektronowy skaningowy EVO – 10 LS,

- mikroskop stereoskopowy do badań przyżyciowych z fluorescencją do mikroskopii świetlnej z oprzyrządowaniem SteREO Lumar V12,

- spektrofotometr dwuwiązkowy UV-VIS Lambda 45,

- chromatograf cieczowy HPLC FLEXAR,

- inkubator CO2 z funkcją dekontaminacji.

Dysponuje także poletkiem doświadczalnym o pow. ok. 6 700 m2.

Oferujemy przedsiębiorstwom oraz instytucjom, również naukowym, możliwości współpracy w zakresie następujących tematów:

1. Obrazowanie za pomocą mikroskopu elektronowego:

- zmian w tkankach zwierzęcych i roślinnych, spowodowanych procesami chorobowymi lub działaniem toksyn, promieniowania, metali ciężkich,

- obecności w organizmach żywych, paszy, glebie oraz ściółce mikroorganizmów: bakterii, pierwotniaków, grzybów i pasożytów.

Oprócz badań biologicznych istnieje możliwość wykorzystania mikroskopu elektronowego skaningowego w inżynierii materiałowej i metalurgii do:

- analizy powierzchni i obszarów powierzchniowych materiałów,

- oceny jakości i czystości materiałów,

- diagnostyki zanieczyszczeń korozyjnych,

- badania zużycia powierzchni roboczych,

- charakterystyki defektów.

2. Chromatograficzne analizy substancji chemicznych z wykorzystaniem HPLC.

Zapraszamy do współpracy!